taryfa 03

CZĘŚĆ 1 - Objaśnienia pojęć i skrótów używanych w taryfie

 

Użyte w niniejszej taryfie określenia i skróty oznaczają:

  1. Ustawa – ustawę z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne (Dz. U. z 2024 r.
    poz. 266 ze zmianami).
  2. Rozporządzenie o taryfach – rozporządzenie Ministra Klimatu z dnia 7 kwietnia 2020 r. w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń z tytułu zaopatrzenia w ciepło (Dz. U. z 2020 r. poz. 718 ze zmianami). 
  3. Rozporządzenie o przyłączeniach – rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia
    15 stycznia 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemów ciepłowniczych (Dz. U. z 2007 r. Nr 16, poz. 92).
  4. MSC – Miejska Sieć Ciepłownicza zasilana ze źródeł własnych – Wydziału Grzewczego TCI oraz Wydziału Grzewczego TCII.
  5. Sprzedawca – Radomskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej „RADPEC” Spółka Akcyjna w Radomiu (określane w taryfie również skrótem „RADPEC” S.A.), dostarczające odbiorcy ciepło na podstawie umowy sprzedaży ciepła lub umowy o świadczenie usług przesyłowych.
  6. Taryfa – zbiór cen i stawek opłat oraz warunków ich stosowania, opracowany przez przedsiębiorstwo energetyczne  i wprowadzany jako obowiązujący dla określonych w nim odbiorców w trybie określonym ustawą.
  7. Okres rozliczeniowy – określony w taryfie lub umowie stały przedział czasowy pomiędzy dwoma kolejnymi odczytami wskazań układu pomiarowo-rozliczeniowego.
  8. Ciepło – energia cieplna w wodzie gorącej.
  9. Nielegalne pobieranie energii  – pobieranie energii bez zawarcia umowy, z całkowitym albo częściowym pominięciem układu pomiarowo-rozliczeniowego lub poprzez ingerencję w ten układ mającą wpływ na zafałszowanie pomiarów dokonywanych przez układ pomiarowo-rozliczeniowy.
  10. Sieć – instalacje połączone i współpracujące ze sobą, służące do przesyłania lub dystrybucji energii, należące do przedsiębiorstwa energetycznego.
  11. Tabela regulacyjna – przedstawiona w postaci tabeli lub na wykresie zależność temperatury nośnika ciepła od warunków atmosferycznych.
  12. Układ pomiarowo-rozliczeniowy – dopuszczony do stosowania zgodnie z odrębnymi przepisami, zespół urządzeń, służących do pomiaru ilości i parametrów nośnika ciepła, których wskazania stanowią podstawę do obliczenia należności z tytułu dostarczania ciepła.
  13. Warunki obliczeniowe:
  1. obliczeniowa temperatura powietrza atmosferycznego, określona dla strefy klimatycznej, w której zlokalizowane są obiekty, do których jest dostarczane ciepło,
  2. normatywna temperatura ciepłej wody.
  1. Zamówiona moc cieplna – ustalona przez odbiorcę największa moc cieplna, jaka w ciągu roku występuje w danym obiekcie dla warunków obliczeniowych, która zgodnie z warunkami technicznymi oraz wymaganiami technologicznymi dla tego obiektu jest niezbędna do zapewnienia:

a)    pokrycia strat ciepła w celu utrzymania normatywnej temperatury i wymiany powietrza w pomieszczeniach,

b)    utrzymania normatywnej temperatury ciepłej wody w punktach czerpalnych,

c)    prawidłowej pracy innych urządzeń lub instalacji. 

  1. Węzeł cieplny – połączone ze sobą urządzenia lub instalacje służące do zmiany rodzaju lub parametrów nośnika ciepła dostarczanego z przyłącza oraz regulacji ilości ciepła dostarczanego do instalacji odbiorczych.
  2. Grupowy węzeł cieplny – węzeł cieplny obsługujący więcej niż jeden obiekt.
  3. Instalacja odbiorcza – połączone ze sobą urządzenia lub instalacje, służące do transportowania ciepła lub ciepłej wody z węzłów cieplnych do odbiorników ciepła lub punktów poboru ciepłej wody w obiekcie.
  4. Zewnętrzna instalacja odbiorcza – odcinki instalacji odbiorczych łączące grupowy węzeł cieplny lub źródło ciepła z instalacjami odbiorczymi w obiektach, w tym w obiektach,
    w których zainstalowany jest grupowy węzeł cieplny lub źródło ciepła.
  5. Obiekt – budowla lub budynek wraz z instalacjami odbiorczymi.
  6. Sezon grzewczy – okres, w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów.
  7. Umowa sprzedaży ciepła – umowa zawarta pomiędzy przedsiębiorstwem energetycznym a odbiorcą ciepła.
  8. VAT – podatek od towarów i usług stosowany na zasadach Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zmianami) oraz przepisów wykonawczych.
  9. Odbiorca końcowy – odbiorca dokonujący zakupu ciepła na własny użytek.

 

 CZĘŚĆ 2